Kościół rzymskokatolicki

Pielgrzymka do Kalisza

2010-09-02 22:06

Nasze parafialne kółka różańcowe udały się z pielgrzymką do Kalisza, do sanktuarium św. Józefa, gdzie miała miejsce V Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja.

Na miejscu byliśmy krótko przed godz. 16, można więc było obejrzeć tutejsze sanktuarium lub wyspowiadać się, a o 16.30  rozpoczął się koncert Zespołu Muzyki Sakralnej LUMEN pod kierunkiem Zbigniewa Małkowicza. Pięknie grali i śpiewali. Już dla samej muzyki można było zajrzeć na plac św. Józefa w Kaliszu i w atmosferze serdeczności radośnie chwalić Pana w piosence.

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania była postawa ks. Jerzego Popiełuszki: "Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko - zatroskany o rodzinę i broniący życia." Po koncercie zostało odprawione nabożeństwo do św. Józefa, a po nabożeństwie Pani Katarzyna Soborak (kierownik Kościelnej Służby Informacyjnej przy kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu) opowiadała o księdzu Jerzym Popiełuszce. Mówiła o tym, jak ważne dla niego były losy każdej z rodzin, jak wspierał rodziny duchowo, pomagał materialne i biegł na każde zawołanie, a gdy zaszła taka potrzeba, nawet po nocy bez zastanowienia zarzucał na piżamę płaszcz i odwoził chorego do szpitala. Także o tym, jak uczył zniewolonych Polaków o godności człowieka, o ich własnej godności. Zdjęcie błogosławionego ks. Popiełuszki i relikwie wnieśli na podwyższenie jego brat - Józef Popiełuszko i siostra - Teresa Boguszewska i złożyli na ręce biskupa kaliskiego St. Napierały. Relikwie te pozostaną już w sanktuarium w Kaliszu.

Mszy św. w intencji rodzin i obrony życia poczętego przewodniczył biskup bydgoski Jan Tyrawa. Oprawę muzyczną zapewnił Międzyparafialny Chór LIRA z Wieruszowa pod dyrekcją brata paulina Franciszka Bulandy. Wspaniałą homilię wygłosił bp J. Tyrawa. Mówił on o zgubnym dla europejskiej cywilizacji wpływie powszechnego dziś relatywizmu, który często staje przeciwko fundamentalnym prawom nie tylko chrześcijaństwa, ale nawet natury do tego stopnia, że przybiera chwilami formę walki z Kościołem. Przypomniał, że to chrześcijaństwo było nośnikiem cywilizacji Europy, nauki i etyki, a tym czasem dziś sprawujący władzę każą nam się wyrzekać tego dziedzictwa, wstydzą się znaku krzyża, a w mediach szydzi się ze szkolnego obowiązku nauki religii. Poprzez środki masowego przekazu próbuje się nam wmawiać, że etyczne jest to, na co pozwala dzisiejsza technologia, a więc aborcja, eutanazja. Modne stają się obyczaje mniejszości, a niekompetentna jednostka decyduje o tym co jest moralne, co jest jeszcze sztuką a co już profanacją. Przekładając treść, jaką niosło to kazanie na dzisiejszą dyskusję o obecności krzyży i lekcji religii w szkołach nasuwa się ważne myślę pytanie: komu tak naprawdę one przeszkadzają. Innowiercom chyba nie, bo każda religia świata głosi miłość i tolerancję. Ateistom też nie, bo krzyż ich nie obchodzi i zawsze mogą wybrać etykę (to samo, tylko bez historii o Jezusie z Nazaretu i dogmatów wiary). Większości (?)..., a wydawało mi się, że wymieniłam już wszystkich...

Z Kalisza wracaliśmy zziębnięci, ale szczęśliwi i ze śpiewem na ustach. Spotkaliśmy spośród setek pielgrzymek również pilgrzymkę z Jarocina, od o. Franciszkanów - pozdrawiamy serdecznie. Może w przyszłym roku będzie nas więcej?

 

Modlitwa w intencji rodziny

Święty Józefie, Oblubieńcze Bogurodzicy Maryi, Opiekunie rodzin,
Twojej ojcowskiej opiece powierzył Bóg swojego Syna i Jego Niepokalaną Matkę.
Z największą miłością wypełniałeś obowiązki troskliwego Ojca
i Opiekuna Najświętszej Rodziny.
Powierzam Ci moją rodzinę, nasze prace, radości i cierpienia.
Powierzam Ci moje dzieci (moich rodziców).
Wprowadź Jezusa do naszego domu, pomóż przyjąć Go do naszych serc,
uproś łaskę miłości, zgody i pokoju,
aby nasza rodzina osiągnęła szczęście doczesne i wieczne.
Amen.

Sprawdźcie - widać nas na zdjęciach:

fotogaleria

Wyszukiwanie

Proboszcz ks. Krystian Grabijas

tel.: 62 749 30 19

nr KONTA PARAFIALNEGO

28 8427 0009 0027 0386 2000 0001

28 8427 0009 0027 0386 2000 0001

Więcej: https://parafia-mieszkow.preview.webnode.com/kontakty/

 

Na temat

Na temat symboli i rodziału Państwa i Kocioła ciekawy art. znajdziecie m.in. na stronie:

wiara.pl