Kościół rzymskokatolicki

Muzeum w Mieszkowie

2011-02-26 23:46

 

Oj, będzie się działo!... w Mieszkowie

 

W miniony piątek barokowy dwór właścicieli Mieszkowa z drugiej połowy XVIII wieku odwiedziło kilkanaście osób. Odbyło się tam wstępne robocze spotkanie osób reprezentujących różne instytucje i stowarzyszenia. Zastanawiano się nad możliwościami remontu tego starzejącego się obiektu. Wśród gości byli między innymi: Anna Meyer - Wydział d/s zabytków nieruchomych Wojewódzkiego Urządu Ochrony Zabytów w Poznaniu; Jan Jajor – radny Rady Powiatu, Prezes Zarządu Koła im. gen. Stanisława Taczaka TPPW 1918/19 w Jarocinie i Prezes Zarządu Klubu Regionalistów Ziemi Jarocińskiej; Ireneusz Lamprecht – sekretarz Starostwa, radny Rady Miejskiej w Jarocinie; Małgorzata Midor-Maciejak - Referat Gospodarowania Przestrzenią Urzędu Miasta i Gminy Jarocin; Paweł Becela – wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Mieszkowa „Nasz Mieszków”; Maria Mitschke - Prezes miejscowego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego; Wojciech Koterba - założyciel Grupy Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich im. gen. Stanisława Taczaka; Mirosław Hybiak – Wiceprezes OSP Mieszków tj.: jednostki pożarniczej, która także przyjęła honorowe imię generała pochodzącego z Mieszkowa.

 

 

 

Przybyłych na to spotkanie połączyła idea odrestaurowania tego zabytkowego obiektu i utworzenia w nim Regionalnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Zgodnie i prawie jednym głosem, tak Stowarzyszenie „Nasz Mieszków” i Bractwo Kurkowe oraz Grupa Rekonstrukcyjna, widzą dla siebie szansę zagospodarowania jakiegoś kąta w tym dworku, ale podkreślają zdecydowanie, że odremontowany obiekt powinien służyć wszystkim mieszkańcom Mieszkowa i okolicy.

Jak mówił szef Grupy Rekonstrukcyjnej: „Można sobie wyobrazić, jak pod nasze Regionalne Muzeum z prawdziwego zdarzenia podjeżdżają z całej Polski autobusy wypełnione młodzieżą szkolną. Na spokojnie można to wszystko przygotować do 2018 roku, czyli daty okrągłej rocznicy 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Będzie to drugie muzeum na Ziemi Wielkopolskiej po Poznaniu. Aż dziwne, że nie ma ich więcej na terenie Wielkopolski, a było to przecież powstanie zakończone tak wymiernym sukcesem – odzyskaliśmy bowiem niepodległość.

Grupa Rekonstrukcyjna pomału rozpoczyna akcję zbierania pamiątek po Powstańcach Wielkopolskich. Znajdują je różnymi sposobami - nawet skupują na serwisie aukcyjnym Allegro. W grudniu minionego roku grupa odniosła także duży i niespodziewany sukces prezentując się pięknie w powstańczych mundurach przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, podczas ogólnopolskich obchodów 92. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Ponieważ rozrastają się, to zamówiono uszycie kolejnych kompletów umundurowania, a są śmiałe plany utworzenia nawet oddziału w sile Kompanii Honorowej Powstańców. Będzie także sztandar, na którym wyhaftowane zostaną herby: Mieszkowa, Jarocina, Powiatu Jarocińskiego oraz Poznania. Złożono już zamówienie u Marii Wojtkowiak z Pępowa k/Gostynia. Uroczyste poświęcenie sztandaru odbędzie się w dniu Narodowego Święta Niepodległości tj. 11 listopada br. w mieszkowskim kościele pw. Św. Wawrzyńca.”

Członek Zarządu Głównego TPPW 1918-1919 Jan Jajor poinformował, że w 51. rocznicę śmierci gen. Taczaka dnia 2. marca br. o godz. 17,00 odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem, a po niej na zebraniu w mieszkowskiej szkole podstawowej zawiąże się Komitet Odbudowy Dworu i Zorganizowania Muzeum.

Będzie to pierwsze zebranie, na którym zostanie przedstawiony wstępny ogólny program zabezpieczenia dworku oraz wskazane zostaną etapy prac organizacyjnych na lata 2011-2018. Przedyskutowane zostaną także sposoby pozyskiwania środków finansowych. Po odremontowaniu stanie się on Muzeum Regionalnym Powstania Wielkopolskiego 1918/19, będącym filią Muzeum w Jarocinie.

Reprezentantka Urzędu Ochrony Zabytków wyraziła zadowolenie z rodzącej się inicjatywy oraz wyraziła gotowość udzielania fachowej pomocy i konsultowania przedsięwzięcia. Jednak wyjaśnienie sytuacji prawnej obiektu jest na tym etapie priorytetem. Właścicielem zapewne będzie Gmina, a Bractwo Kurkowe musi ubiegać się o status użytkownika.

Obecni na spotkaniu doradcy i urzędnicy podpowiedzieli, że warunkiem ubiegania się o środki finansowe musi być pozytywna ocena formalna tzw. trwałości projektu i wpis o wieczystym użytkowaniu. Stowarzyszenie i Bractwo Kurkowe powinno wystąpić o taki wpis.

 

Do zrobienia jest więc w tym zabytkowym dworku bardzo dużo, nie tylko dach i elewacja, gdyż wykonana najzwyklejsza fotografia ścian wewnętrznych podpowiada, że woda przenikająca stareńkie mury także uczyniła już wiele szkód.

 

 

 

Waldemar Kwieciński

Członek Zarządu Klubu Regionalistów

 

 

Wyszukiwanie

Proboszcz ks. Krystian Grabijas

tel.: 62 749 30 19

nr KONTA PARAFIALNEGO

28 8427 0009 0027 0386 2000 0001

28 8427 0009 0027 0386 2000 0001

Więcej: https://parafia-mieszkow.preview.webnode.com/kontakty/