Kościół rzymskokatolicki

Lednica 2010 "Kobieta - dar i tajemnica."

2010-09-04 22:28

Seniorzy z naszej parafii przybyli na Lednicę pełni werwy i ochoty do śpiewu krótko przed południem. Ojciec Jan Góra przywitał nas serdecznie i o godz. 12.00 został odprawiony Anioł Pański. Następnie o. Góra opowiedział nam o tym, jak skomercjonalizowano w ostatnich czasach wizerunek kobiety, jak traktuje się ją przedmiotowo, a przecież ojciec święty Jan Paweł II mówił o tym, aby na kobietę patrzeć z podziwem i czułością. Dziś trzeba przypomnieć kobiecie, że ma ona swoją wielką godność.

12.00 Anioł Pański
Przywitanie
12.20 Polska Szkoła Kobiecości
12.50 Kobiety, które poszły za Chrystusem

Wysłuchaliśmy wykładu na temat: "Kobieta - dar i tajemnica". Ks. Stefan Dusza mówił o pierwszej kobiecie - Ewie, która dała się skusić szatanowi, ale była jednocześnie zapowiedzią innej niewiasty.

Księga Rodzaju 3,15

"Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, między potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę."

W walce szatana z ludzkością czeka go klęska, bo potomek kobiety zada mu decydujący cios. Nie będzie to potomek kobiety i mężczyzny (fragment wcale o nim nie wspomina), ale tylko kobiety, bowiem mowa w tym proroctwie o Mesjaszu zrodzonym z niepokalanie poczętej Maryji. Na wzór Matki Bożej powierzajmy się Bogu - "niech będzie wola Twoja" - bo to powierzenie się Bogu jest najgłębsza modlitwą.

Przesłanie papieskie

"W tym roku przyjęliście jako motto Waszego spotkania hasło: "Kobieta darem i tajemnicą". Pragniecie zgłębić tajemnicę kobiety, uświadomić sobie doniosłość obecności kobiet pośród nas, poznać lepiej archetyp Ewy i misję Maryji, a w nich odkryć misję każdej kobiety w dziejach ludzkich. Chcecie z wdzięcznością rozpoznać wartość daru, jakim są nasze matki i siostry, a także Kościół, który jest Oblubienicą Chrystusa. Myśląc o kobiecie nie można zapominać o Maryi, Matce naszego Pana, o Marii Magdalenie, apostołce Zmartwychwstania, czy o Weronice, patronce odważnych i ofianych kobiet miłosierdzia. Trzeba, abyście o nich pamiętali, gdy pragniecie rozważać powołanie kobiety nowoczesnej, wykształconej, zaangażowanej w życie społeczne; powołanie żony i matki, wychowującej dziecko i kształtującej mężczyznę, czy też kobiety konsekrowanej."

Benedykt XVI, PP, Watykan, 3 czerwca 2010 r.

13.20 Misterium Ewa-Maryja-Ecclesia
13.45 Błogosławieństwo rąk kobiecych

przerwa

15.00 Adoracja i Koronka
15.30 Msza Święta
Wybór Chrystusa
przejście przez Bramę III Tysiąclecia

Po przejściu przez Bramę Rybę ze śpiewem na ustach wróciliśmy do autokaru i tak rozśpiewani dotarliśmy do domu. W przyszłym roku nasza starsza młodzież też wybiera się na Lednicę.

Podziękowania dla księdza Eugeniusza, który był nam przewodnikiem, towarzyszem i kantorem. Szczęść Boże!

Wyszukiwanie

Proboszcz ks. Krystian Grabijas

tel.: 62 749 30 19

nr KONTA PARAFIALNEGO

28 8427 0009 0027 0386 2000 0001

28 8427 0009 0027 0386 2000 0001

Więcej: https://parafia-mieszkow.preview.webnode.com/kontakty/